Zīdīšana un menstruālā cikla atjaunošanās
Mammām, kas zīda mazuli ar krūti, menstruālais cikls var atjaunoties vairākas nedēļas, mēnešus vai pat gadus pēc dzemdībām, atkarībā no zīdīšanas intensitātes un ilguma. Darbojas princips - jo biežāka zīdīšana un vairāk mammas piena bērniņa uzturā, jo mazāka iespēja, ka atjaunosies menstruācijas. Tomēr mēs katra esam atšķirīga un mūsu ķermeņi reaģē atšķirīgi, tādēļ nav viena grafika visām sievietēm, kas ļautu droši paredzēt menstruāciju atjaunošanās laiku. Informācija liecina, ka mēnešreizes var atjaunoties jau 6 nedēļas pēc dzemdībām, biežāk trīs mēnešus pēc dzemdībām vai pat vēl vēlāk. Iespējamība, ka tās atsāksies ātrāk ir, ja:
- tu mazuli nezīdi (neatkarīgi no šī lēmuma iemesliem);
- jums ir jauktā ēdināšana, kad mazulis papildus zīdīšanai saņem arī mākslīgo piena maisījumu (kaut arī tikai dažreiz);
- mazulis sāk izgulēt visu nakti (līdz ar to palielinās starplaiki starp zīdīšanas reizēm);
- tu esi sākusi iepazīstināt mazuli ar papildēdienu;
- tu sāc atradināt mazuli no krūts.
Kādas māmiņas jautājuma mudināta, ielūkojos tematā par to, kā menstruāciju atjaunošanās ietekmē zīdīšanu.
1) Var būt tā, ka nedz tu, nedz mazulis neizjūtat nekādas izmaiņas un turpiniet zīdīšanu kā līdz šim. Tad visticamāk tev nemaz neradīsies jautājumi par šo tēmu.
2) Tomēr hormonu ietekmē jūsu ierastā pieredze un zīdīšanas ritms uz dažām dienām var arī izmainīties. Tavi krūšugali var būt jutīgāki, piena daudzums var nedaudz samazināties un var izmainīties piena garša, proti tas var kļūt nedaudz sāļāks un ne tik salds.[i] Tāpat tu vari piedzīvot emocionālās svārstības un citus simptomus premenstruālajā periodā kā arī pirmajās mēnešreižu dienās.
Uz šīm iespējamajām izmaiņām tavs mazulis var reaģēt dažādi:
- kļūt neapmierinātāks, jo līdz ar tevi piedzīvo pārmaiņas;
- vēlēties zīst biežāk, lai kompensētu to, ka piena daudzums ir nedaudz samazinājies;
- vēlēties zīst retāk, jo pieniņam mainījusies garša;
- uz laiku atteikties zīst (parasti gan tomēr turpinot to darīt uz iemigšanu vai pamošanos).
Šīs izmaiņas mazuļa uzvedībā parasti ir īslaicīgas un jau pēc pāris dienām būsiet atgriezušies ierastajā ritmā. Tomēr saprotu, ka šīs pāris dienas, īpaši, ja tas notiek pirmo reizi un tam vēl pievienojas arī mammas emocionālais jūtīgums šajās dienās, var būt ļoti satraucošas. Svarīgi neiekrist apburtajā lokā, kad situācija jau iespējams būtu atrisinājusies, bet mammas satraukums traucē atsākt pieniņam plūst ierastajā apjomā. Labākais, ko šādā situācijā darīt ir pieņemt un uzticēties savam ķermenim, kā arī meklēt informāciju un atbalstu uzticamos avotos, piemēram, pie zīdīšanas konsultantēm. Reizēm viss, kas vajadzīgs, ir viena saruna.
Ja novēro, ka tevi šīs svārstības skar, ir vērts padomāt par savu dzīvesveidu un to, vai tev izdodas pietiekami atpūsties un izgulēties, vai tu lieto pilnvērtīgu uzturu un pietiekami daudz dzer un kusties, jo mūsu dzīvesveids ietekmē mūsu hormonu darbību. Varbūt ir jāpakonsultējas ar savu ginekologu par papildu atbalstu ķermenim. Piemēram, grāmatā "Womanly Art of Breastfeeding" ieteikts, sākot no cikla vidus līdz trešajai menstruāciju dienai, papildus uzņemt 500-1000 mg kalcija un magnija.[ii] Tas var palīdzēt samazināt iespējamo piena daudzuma kritumu, kā arī mazināt PMS izpausmes, tostarp aizkaitināmību, emocionālās svārstības, galvassāpes u.tml.
[i] Hartmann PE, Prosser CG. Acute changes in the composition of milk during the ovulatory menstrual cycle in lactating women. J Physiol (Lond). 1982;324:21-30. doi:10.1113/jphysiol.1982.sp014098
[ii] Menstruation and Breastfeeding, https://www.llli.org/breastfeeding-info/menstruation/
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.